do kasy suma: 0,00 zł
O sklejce... 0
O sklejce...

Do wyrobu sklejki wykorzystywano głównie olchę, brzozę i dąb.

W przypadku sklejki rozpowszechnione było też wykonywanie jej w warsztacie stolarskim, własnoręcznie i na swoje potrzeby. Zachęcał do tego anonimowy autor w „Przeglądzie Stolarskim" dowodząc, że „pod względem jakości nie ustępuje klejanka własnoręcznie wyrabiana, klejance fabrycznej".

Kryzys gospodarczy nie dotknął przemysłu związanego z wytwarzaniem sklejki, systematycznie wzrastała jej ilość, choć polski przemysł meblowy zużywał jedynie 30% całej produkcji. Wynikało to z mniejszej niż w pozostałych częściach Europy popularności technik stolarskich, odpowiednich do wykorzystania sklejki

Wytwórcy mebli wiązali ze sklejką duże nadzieje ze względu na to, że była ona tańsza i bardziej wytrzymała, nie odkształcała się tak łatwo jak drewno i dawała duże możliwości uzyskania efektów dekoracyjnych.

Obecnie sklejki wytwarzane są z różnych gatunków drewna. Najczęściej z sosny, brzozy, olchy oraz z buku lub z drzew egzotycznych takich jak meranti lub fuma . Wewnętrzne warstwy sklejki często są z innego, tańszego gatunku drewna niż zewnętrzne.

Nie bez przyczyny sklejka stanowi jeden z ulubionych materiałów zarówno projektantów, architektów, jak i inżynierów czy inwestorów. To uniwersalne i praktyczne tworzywo stosuje się w każdej niemalże branży i gałęzi przemysłu.

Oprócz meblarstwa sklejka znajduje zastosowanie w:

  • budownictwie systemów szalunkowych, rusztowań, budowie ścian działowych, sufitów, na poszycia dachów, na okładziny ścian, podłóg i sufitów, jako materiał konstrukcyjny lub wypełniający oraz do budowy form do zalewania betonu, w budownictwie przemysłowym na podłogi hal i podesty, platformy rusztowań, oraz do wykończenia wnętrz, elementów w budownictwie szkieletowym, parkietów, drzwi.
  • produkcji opakowań (skrzynie, pojemniki, różnego rodzaju pudełka)
  • szkutnictwie (kadłuby jachtów, żaglówek i łódek)
  • przemyśle stoczniowym (wyposażenie wnętrz i ładowni statków)
  • galanterii drewnianej, np. szkatułki, zabawki (np. puzzle, bieguny koników bujanych oraz bumerangi),
  • w elementach sprzętu sportowego np. ławki gimnastyczne, drabinki, kozły, skrzynie, odskocznie
  • produkcji instrumentów muzycznych tj. pianin i fortepianów, skrzynek kolumn głośnikowych
  • w wyposażaniu placów zabaw tj. tablice informacyjne i reklamowe

Obecnie sklejka wzbudza coraz większe zainteresowanie i szerokie zastosowanie wśród polskich producentów i stolarzy,  co bezpośrednio przekłada się na pokaźną liczbę zadowolonych klientów, kupujących meble ze sklejki.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl