Popularność sklejki wzrasta z każdym rokiem, ale sklejka z drzew tropikalnych jest u nas jeszcze mało znana. Najbardziej popularną egzotyczną sklejką w Polsce jest z sklejka z drzewa meranti - shorea pauciflorea. Jest to wodoodporna sklejka, klejona z nieparzystej liczby fornirów. Włókna w przylegających do siebie warstwach przebiegają pod kątem prostym, w kolorze mahoniopodobnym. Meranti wyróżnia się dużą odpornością na wilgoć i niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Jest dostępne zwykle w kilku klasach i w zależności od klasy może mieć nieco inne odcienie. Odmiana white seraya ma zwykle odcienie jasno lub ciemnopomarańczowe czy różowe z odcieniami zieleni, a odmiana red seraya – kolory od czerwieni do brązu z odrobiną odcienia pomarańczowego.
Drzewo okoume, z którego produkowana jest sklejka, to egzotyczny gatunek rosnący w tropikalnych lasach Afryki Środkowej. Ponadto sklejkę produkuję się także z podobnych do okoume drzew liściastych bintangor z rodzaju Calophyllum.
Kolejną sklejką, z której wykonuje się formatki, jest sklejka bambusowa Bambusa vulgaris. Jak na egzotyk jest ona stosunkowo tania w porównaniu z innymi sklejkami egzotycznymi. Stanowi szybko rosnącą alternatywę dla drewna i innych materiałów konstrukcyjno-budowlanych. Roślina pochłania w ciągu życia 35% więcej CO2 niż jakiekolwiek inne drzewo! Bambus konstrukcją i właściwościami przypomina nowoczesne materiały: jest stabilny, ale dzięki naczyniowej budowie lekki i elastyczny. Jako surowiec w pełni odnawialny przewyższa swoimi właściwościami drewno, beton i stal.
W Indiach popularnym drewnem, z którego produkuje się sklejkę, jest eukaliptus Eucalyptus globulus. Walory estetyczne, niepowtarzalna faktura i kolorystyka w połączeniu z łatwością obróbki i uszlachetniania powierzchni zachęcają odbiorców do stosowania tego gatunku w najbliższym otoczeniu człowieka.
Neem czyli Miodla indyjska – Azadirachta indica współcześnie występuje zarówno w klimacie podzwrotnikowym i tropikalnym (w Australii, Azji i Południowej Kalifornii). Sklejka z tego drewna jest trudno dostępna na rynku rodzimym i jest stosunkowo droga. W porównaniu do innych sklejek egzotycznych jest rzadko stosowana.
Ceiba to drewno kapokowe pochodzenia gwatemalskiego, jest to jedno z najwyższych drzew tropikalnych, rosnące do 40 m i mające roczny przyrost 4 m. Drewno CEIBA, zwane również fuma, stosowane jest do produkcji sklejek elastycznych. Sklejka ma budowę trzywarstwową, klejoną klejami na bazie żywicy melaminowej. Arkusze są przeszlifowane, dlatego bez problemu taką powierzchnię można lakierować, bejcować, fornirować itp. Usłojenie wzdłużne na sklejce daje możliwość zwijania jej wzdłuż krawędzi. Po zwinięciu można uzyskać walec. Arkusze sklejki, szlifowane papierem o ziarnistości 120, mogą być pokryte fornirem, melaminą, farbą, PCV lub lakierem bezbarwnym, który sprawia, że drewno ma odcień przypominający barwę sosny lub brzozy. Sklejka świetnie wygląda, gdy jest pokryta bejcą. Doskonale sprawdza się do wykończenia jachtów.